Kes ma olen?


Mina olen Mariliis – suur meisterdamise ja käelise tegevuse fänn.
Ma mitte lihtsalt ei armasta meisterdada, vaid olen veendunud, et käeline tegevus, kunsti ja loovusega tegelemine, on kokku üks suur võluvägi, millega saab toetada lapse arengut ja inimese tervist ja heaolu üldiselt. See aitab nii suurematel kui ka väiksematel mõttepuntraid peas lahti harutada ja neid kõrvalt vaadata. See aitab ka endas rahu leida, kui ärevus kipub trügima püsielanikuks Sinu sees.

Armastus teema vastu on loonud Haldjapere, kus ma töötan ja viinud mind edasi ennast koolitama ja täiendama. Olen lõpetanud TLÜ magistriprogrammi kunstiteraapiate erialal ning tegutsen loovterapeudina.

Tulenevalt suuresti oma tööst Haldjaperes on minu lemmik-sihtrühmaks kahtlemata väikelapsed. Haldjapere loovustundides pöörame me tegevuste ülesehitusel ja väljamõtlemisel palju tähelepanu lapse arengulistele vajadustele. Aja jooksul on mu haare laienenud ja klientide hulgas on ka suuremaid lapsi - töötan loovterapeudina ELDÜs. Loovterapeudina toetan diabeedidiagnoosiga last ja tema lähedasi diagnoosiga kohanemisel ja toimetulekul, pakun vaheldust ja lõõgastavat käelist tegevust haigusväsimuse ja meeleolumuutuste korral. 

Eravastuvõtule on võimalik tulla lapsega, suunata laps, tulla ise või osaleda mõnes minu kunstiteraapia grupis.

Oma töös toetun kõige enam arengulisele kunstiteraapiale, lisaks on mulle hingelähedane ETC (ekspressiivsete teraapiate kontiinum) ning lahenduskeskne tööviis.

Kui soovid mind kutsuda rääkima väikelaste käelisest arengust ja selle olulisusest esimestel eluaastatel, siis võta minuga ühendust.


Kuidas ma loovteraapiast mõtlen?

Minu jaoks on loovteraapia eelkõige väga praktiline viis endaga tegeleda. See on natuke nagu tervisesport - keha eest tuleb ju hoolt kanda. Vaimse tervise eest samamoodi.

Seepärast võrdlengi vahel kunstivahendeid spordiinstrumentaariumiga. Näiteks savi võib olla nagu hantel - treenid enda jaoks täpselt parajas mahus ja parajate raskustega ja muskel (aju) muudkui kasvab. Saviga ei juhtu, muide, mitte midagi, savi kannatab kõik välja. Ka kõige raskemad tunded ja teemad.
Pintsel võib olla justkui kummilint või Sinu enda painduvus - valid aga oma lemmikvärvi ja venitad-painutad lõuendil endale vajalikus suunas.
Kunsti võib teha ka lihtsalt toreduse pärast, ka see mõjub meelierutavalt, vaimuvirgutavalt, maandavalt ja inspireerivalt.
Kunstiteraapia erinevad vahendid, materjalid ja harjutused moodustavad kokku justkui vaimse tervise treeningu. See toetab aju plastilisust, "liiklust" aju erinevate osade vahel, uute sünapsite ja radade tekkimist. Aju plastilisus omakorda aitab paremini kohaneda erinevate olukordade ja muutustega.  See toetab vastupidavuse ja visaduse (resilience) ning edenemismõttelaadi (
growth mindset) tekkimist ja kasvu. Tähendusi ja taipamisi kunstitegevusest leiab igaüks. Terapeut saab selles protsessis olla saatja ja küsimuste esitaja ja ulatada nähtamatu redeli, midamööda igaüks omal rajal edasi areneb.

Allpool on mõned pildinäited sellest, kuidas mind teised on kujutanud.