Blogi

Pühapäevased kunstiharjutused sabale, vol 14

Kontakt lapsepõlvega.
Inspireerituna viimase aja lugemisest, on tänase harjutuse fookuses meie sisemine laps/sisemised lapsed. Raamatud, mis on innustanud lapsepõlve piiluma on Kimmo Takaneni "Tundelukud" ja "Murra tundelukke". Kui teema tundub Sulle ebamugav või vajaks pigem kellegagi koos tegemist, siis sellest lähtugi. Tea ja tunne oma piire ja hoolitse enda hea tunde eest. 
Loe lisaks

  Kunsti ja käelise tegevuse kasulikkusest inimese tervisele.

Mul on palutud kirjutada kunsti ja käelise tegevuse kasulikkusest inimese tervisele (Eesti Loodus, 12/2022, toimetamata tekst). Kes ma selline olen, et sellest üldse midagi arvata, teada või kirjutada? Antud kontekstis olen ma inimene ja loovterapeut. Ma olen ca 16 aastat tegelenud väikelaste arengu toetamisega käelise tegevuse kaudu ja viimased 6 aastat täiendanud end loovteraapia valdkonnas, visuaalkunstiteraapia erialal. Loovteraapias on minu sihtrühm laienenud, töötan nii väikelaste, eelkooliealiste, teismeliste kui ka täiskasvanutega.
Loe lisaks

Pühapäevased kunstiharjutused sabale, vol 12

Seekord jagan ühte harjutust, mis võib abiks olla enda sees toimuva kaardistamiseks. Mõistmiseks, kuhu tähelepanu, fookus, energia hetkel kõige rohkem läheb. Aitab sõlmi enda sees natuke lahtisemaks harutada või pulgad peas ritta seada. Et siis sealt ülevaatlikuma pilguga edasi minna.
Loe lisaks

Pühapäevased kunstiharjutused sabale, vol 9

Märkamise mäng.
Märkamise mäng on selline tore, vaimuteritav ja loovust ärgitav lihtne mäng. See läheb paljuski kokku minu varasemate blogipostitustega, kus ma kirjutasin meelte teemal. Märkamise mäng käib suuresti nägemismeele kaudu. Samas, kui see sind üleni haarab, siis koged, et sinna on rohkemgi kaasatud. 
Loe lisaks

Pühapäevased kunstiharjutused sabale, vol 8

Ikka need MEELED!

Kevad on käes ja kõik (t)ärkab uuesti. Ennastki on hea äratada, eksju, eriti kui keskkond toetab. 
Sel korral pakun välja avastamise-mängu, see on nagu aardejaht :). Mängu mõte on uurida erinevaid asju taas läbi meelte. Avasta tärkavat kevadet läbi meelte. Võib-olla on see mõni, Sinu jaoks, juba rutiinne tegevus või rada, aga tee seda seekord natuke teistmoodi. 
Vaata ümbritsevat sellise pilguga, nagu näeksid/kuuleksid/maitseksid/puudutasid/kogeksid.... seda esimest korda elus. Keskendu sellele kogemusele vähemalt 30-ks sekundiks, et see meelde jääks ja su päeva värskust tooks. Vali nt igaks päevaks 1-2 asja, mida värske pilguga vaadata ja vahepeal miksi ja vaheta neid asju, et ei tekiks rutiini. 

Teinekord võib seda teha ka oma koduses või töises keskkonnas. Meil on enamasti mingid asjad, mida me enda ümber hoiame ja sätime, et need pakuksid meie meeltele midagi toetavat. Nt mõni pilt või maal seinal, just eriti lemmik lõhnaküünal või meeldiv toit, mis kindlasti turgutab. Vahel võib seda turvalist rutiini mängu mõttes natuke ümber korraldada: sättida tuba  ümber, vahetada lõhn välja, minna tööle teist teed pidi või koguda samme uues linnaosas või teisel metsarajal.  Loe lisaks

Pühapäevased kunstiharjutused sabale, vol 7

MEELED ja kunstitöö.
Seekordne harjutus uurib läbi viie meele, mida meile läbi meelte kogeda meeldib ja naudingut, rahulolu pakub. Meeli on rohkem, sel korral on fookuses haistmis-, nägemis-, maitsmis-, kuulmis ja puutemeel.
Loe lisaks

Pühapäevased kunstiharjutused sabale, vol 6

"Tere, ilusat hommikut!", Sinu sisemine muusa tahab Sinuga täna rääkida.

Loo kunstitöö oma „sisemisest muusast“, mis oleks siis vastand „sisemisele kriitikule“. 
Kasuta vahendeid, materjale, mis kodus olemas. Eriti toetavad seda harjutust nö vedelad materjalid - guašid, akrüülid, akvarellid. Lisaks siis paber ja maalimisvahendid, milleks lisaks pintslitele võivad olla ka spaatlid, svammid, papitükid, pulgad jne. Vaata, millised värvid ja milline liigutus värviga mängimiseks Sind täna inspireerivad. Mida Su käed teha tahavad, lihtsalt järgne sellele. Kõike saab muuta ja täiendada. Kui tundub, et tahaksid kasutada segatehnikat (nt lisada kollaažimaterjale, lisada midagi markerite või õlipastellidega), siis tee seda. Kõik on õige. 

Sisemine muusa on osa sinust, kes armastab ja tahab luua. Luba sel kuju võtta ja siis pea temaga dialoogi. Lase oma sisemisel muusal sulle rääkida, kuidas sa oled loov. Pane see kirja. Lase tal lihtsalt rääkida, võid küsida küsimusi, arutleda. 

See harjutus toetab Sinu loovust. Selle avaldumist, arenemist.

Loovus ja loovad tegevused toetavad inimese psühholoogilist kasvu. Loovus toetab vastupanuvõime ja paindlikkuse kasvamist. Võimaldab asju neutraalselt või positiivselt näha, lahendusi leida jne.
Loovus aitab inimestel mõelda asjadest uutmoodi. 
Loovad tegevused aitavad tõsta tuju, elukvaliteeti, panevad proovile ja esitavad väljakutseid, sest seda tehes peab mingeid asju uutmoodi nö kokku panema. 

Lisaülesanne: proovi oma tegevuses leida nn flow-punkt, keskendumisepunkt, kus inimene kogeb kõige enam õnnestumist, meisterlikkust, voolamist, voogamist. Loovus ja loovad tegevused aitab meil seda kogeda. See on sundimatu, tähelepanu haarav keskendunud tegutsemine, kus kaob ajataju. Võib kogeda nii füüsiliselt kui ka emotsionaalselt. Inimene on flow-hetkedel justkui parim versioon iseendast. 

Küsimused enesereflektsiooniks:

1.       Mis hetkedel oma elus oled olnud spontaanne ilma konkreetse eesmärgita. On su nädalas
  planeerimatut aega, kus saad lihtsalt olla ja lasta ideedel tekkida/voolata?
2.       Millised kogemused sinu päevas aitavad sul tunda flow´d?
  Pane tähele seda pikka aega kestvat positiivset emotsiooni, mis flow´st tekib.
3.      On Sul iganädalane kohting kalendrisse märgitud, mil käid iseendaga kohtamas ;)?

Mõnusat nautimist!


Tänane inspiratsiooniallikas: Lisa Hinz "Beyond Self-Care for Helping Professionals: The Expressive Therapies Continuum and the Life Enrichment Model." (2019).

Loe lisaks

Pühapäevased kunstiharjutused sabale, vol 4

Hei! Mis värv Sa täna oled :)?














Teen ettepaneku täna värvidega mängida!
See ärgitab loovust, toob vaheldust ja paneb energia mõnusalt käima. Värvidele tähendusi annad ainult Sina ise ehk et Sina sead mängureeglid. Tore mängu ju!

Kasuta kas värvilisi pabereid, ajakirjast väljalõigatud värvilisi paberitükke, -ribasid, kangaid/riideid või esemeid, mis Sul käepärast on. Uuri värve ja säti neid enda jaoks pildiks kokku. Millised värvid Sind täna kõnetavad?
Mida üks või teine värv Sinu jaoks tähistab?

Mis värvi Sa tahaksid olla?
Millist värvi/milliseid värve tahaksid oma ellu rohkem? Palju neist täna juba olemas on ja kuidas saaksid neid värve oma ellu rohkem?
Ise küsid, ise vastad.


Lõpuks võid panna kirja, mida värvimängu käigus kogesid, mõtlesid, tundsid....
Kirjuta nt 5-10  minutit jutti. Seejärel jooni alla olulisemad, silmatorkavamad sõnad ja moodusta neist lause (võid sõnu vajadusel käänata-pöörata või lisada ase- ja sidesõnu). Sellest saad oma mängule ja kirjutatule pealkirja või lause, mida tänasesse päeva kaasa võtta. 

Loe lisaks

Suvemõtted

Vahepeal on minu loovteraapia kodulehel ja FBs olnud kaunikesti vaikne. Fookus on olnud suuresti tööl ja õppimisel. Kevadel osalesin kahel lühemal koolitusel ja juunis sai läbi peaaegu aasta kestnud Avatud Dialoogi koolitus.
Loe lisaks

Pühapäevased kunstiharjutused sabale, vol 3

Et kohe on sõbrapäev, siis teen ettepaneku üheks sõbralikuks harjutuseks :)!
KIRJUTA KIRI!


Vaja läheb: paberit ja kirjutusvahendit, ümbrikku, postiga saates ka kirjamarki.


Kellele:
  • mõnele oma lähedasele toreduse pärast ja argipäeva vürtsitamiseks – uuri, kuidas kirjasaajal päriselt läheb ja kirjuta kuidas Sinul päriselt läheb.
    Millest mõtled, millest unistad ja jaga oma kogemusi ning hetki. Pane posti!
või
  • iseendale.
Kirjuta oma tänaste teadmiste ja arusaamade põhjal kiri iseendale tulevikus.
Mida oluliseks pead, mõned nipid-tarkuseterad, mõtted stiilis: 1/5/10 aasta pärast tahaksin ma…., pane kirja, mille eest täna tänulik oled, unistused – salasoovid…
Pane kiri ümbrikusse, sule, kirjuta peale kuupäev, millal võib avada ja siis unusta see mõnda “kindlasse kohta” ära.

Veel paar mõtet, kuidas seda koos kunstitegemisega teha
Nt võid teha kaardi. Näidisel on võetud üks hiigelsuur piparkoogivorm ja seda hakatud rullikeeratud paberiribadega liimi abil täitma.

Selle tegemiseks on Sul vaja:
kaardimaterjali, erinevaid värvilisi paberiribasid, joonlauda, kääre, liimi. Kui tahaksid eriti peenelt ja täpselt teha, siis võid guugeldada sellist tehnikat nagu "quilling" ja saad palju erinevaid juhtnööre ägedate asjade meisterdamiseks. 

Ja kõige lõpetuseks: sa saad ka kallistust kirjaga kaasa saata. Selleks peab küll olema hiigelsuur ümbrik ja postkast ka, aga kõik on siiski võimalik. See idee on pärit netiavarustest ning Sa leiad selle siit: https://www.theleangreenbean.com/mail-a-hug/.
Ja päris, päris lõpetuseks.
Siin on lihtsalt tore saade kuulamiseks ja ka üks mõte inspiratsiooniks, kuidas Anne Reemann kevadise karantiini ajal oma emaga kirju vahetas:

https://vikerraadio.err.ee/.../kabi-ei-kuku-anne-reemann...

Head mõnusklemist sõpradega koos ja sõpradele mõeldes. 


Loe lisaks

Soovide ja eesmärkide kollaaž

Head uut aastat! Alustan uut aastat teatega, et teen 2 töötuba - juhhei!
Esmakordselt toimub Kunstiteraapiahõnguliste pühapäevaõhtute sarjast kahel pühapäeval töötuba "Soovide ja eesmärkide kollaaž".
Sina võtad kaasa oma eesmärgid ja soovid, mina loon ruumi ja võimaluse, toon vahendid, ja pakun välja tehnika.


Loe lisaks

KKK ja tagasiside ehk natuke veel sügiskursusest

Nädala pärast alustava Kunstiteraapiahõnguliste pühapäevaõhtute sarja kursuse kohta on küsitud küsimusi täpsustuseks, seepärast mõtlesin panna kõik küsimused ja vastused ühte blogipostitusse kokku. 
Kursuse enda kohta saad lugeda siit: https://mariliistahepold.ee/hetkel-toimumas
ja siit: https://mariliistahepold.ee/blogi/alustavast-sugiskursusest Loe lisaks

Alustavast sügiskursusest

Oktoobrist alustan taas sügiskursusega, kus kunstiteraapilisi tehnikaid, võtteid ja mõtteid kasutades paneme käed ja keha käima ning energia liikuma. Seekordse kursuse harjutuse ja tegevuse keskenduvad eelkõige kehale ja meeltele. Loe lisaks

Akud on laetud!

Akud on laetud ja pilk värske, meeled ergud ja avatud,
ise üleni töötahet täis.
Loe lisaks

Alustavast minikursusest

Homme alustan taas ühe kursusega kunstiteraapiahõnguliste pühapäevaõhtute sarjast. Seekordne on minikursus, mis koosneb neljast kohtumisest.  Loe lisaks

Uus minikursus

Ma ei tea, kuidas Sinul tunne on, aga minul on tunne, et teeks õige ühe restardi. Sellele aastale näiteks. Kehale. Meelele. Ajule. Iseendale. Millele iganes Sulle tundub, et uut käimatõmbamist on vaja.

Loe lisaks

Kunstiteraapia - miks see mulle meeldib?

Seekord panen oma õpingute, kogemuste (töökogemused ja omakogemus kunstiteraapiaga) ja lugemise põhjal kirja , kuidas ma kunstiteraapiat näen ja miks see mulle meeldib.  Lõpupoole saab lugeda ka ametlikumat ja teaduspõhist kirjeldust Ameerika Kunstiteraapiate Assotsiatsiooni sulest kunstiteraapiatest, et  enda mõtteid täiendada.

Minu jaoks on kunstiteraapia eelkõige väga praktiline viis endaga kontakti saada ja tegeleda. See on natuke nagu tervisesport - keha eest tuleb ju hoolt kanda. Vaimse tervise eest samamoodi. 
Vahel võrdlengi kunstivahendeid spordiinstrumentaariumiga. Näiteks savi võib olla nagu hantel - treenid enda jaoks täpselt parajas mahus ja parajate raskustega ja muskel (aju) muudkui kasvab. Saviga ei juhtu, muide, mitte midagi, savi kannatab kõik välja. Ka kõige raskemad tunded ja teemad. Pintsel võib olla kummilint või Sinu enda painduvus - valid aga oma lemmikvärvi ja venitad-painutad lõuendil endale vajalikus suunas. Kunsti võib teha ka lihtsalt toreduse pärast, ka see mõjub meelierutavalt, vaimuvirgutavalt, maandavalt ja inspireerivalt.

Loe lisaks

Pühapäevased kunstiharjutused sabale, vol 2

KRITSELDAMINE. Esmapilgul lihtne või tühine tunduv tegevus võib osutuda vägagi sisukaks ja kõnekaks. 
Proovi ise järele! Sul on vaja paberit ja joonistusvahendeid (harilik pliiats + värvipliiatsid, markerid, õlipastellid vms). Loe lisaks

Lugemist ja kuulamist kunstiteraapiatest

Minu kursusekaaslane Grete, TLU kunstiteraapiate õpingute ajast, jagas oma mõtteid kunstiteraapiatest.
Loe ise: https://vikerraadio.err.ee/1120785/huvitaja-kunstiteraapia-ja-kultuurisoovitused?fbclid=IwAR188bua1_uJy0GSSVfctRoy6s7hSaemsyKHyOEyiSCAoYRDHtoatv8tGlU

Või kuula järele: https://vikerraadio.err.ee/1120785/huvitaja-kunstiteraapia-ja-kultuurisoovitused?fbclid=IwAR188bua1_uJy0GSSVfctRoy6s7hSaemsyKHyOEyiSCAoYRDHtoatv8tGlU0
Loe lisaks