Kunsti ja käelise tegevuse kasulikkusest inimese tervisele.
Loe lisaks
Seekord panen oma õpingute, kogemuste (töökogemused ja omakogemus kunstiteraapiaga) ja lugemise põhjal
kirja
, kuidas ma kunstiteraapiat näen ja miks see mulle meeldib. Lõpupoole saab lugeda ka ametlikumat ja teaduspõhist kirjeldust Ameerika Kunstiteraapiate Assotsiatsiooni sulest kunstiteraapiatest, et enda mõtteid täiendada.
Minu jaoks on kunstiteraapia eelkõige väga praktiline viis endaga kontakti saada ja tegeleda. See on natuke nagu tervisesport - keha eest tuleb ju hoolt kanda. Vaimse tervise eest samamoodi.
Vahel võrdlengi kunstivahendeid spordiinstrumentaariumiga. Näiteks savi võib olla nagu hantel - treenid enda jaoks täpselt parajas mahus ja parajate raskustega ja muskel (aju) muudkui kasvab. Saviga ei juhtu, muide, mitte midagi, savi kannatab kõik välja. Ka kõige raskemad tunded ja teemad. Pintsel võib olla kummilint või Sinu enda painduvus - valid aga oma lemmikvärvi ja venitad-painutad lõuendil endale vajalikus suunas. Kunsti võib teha ka lihtsalt toreduse pärast, ka see mõjub meelierutavalt, vaimuvirgutavalt, maandavalt ja inspireerivalt.
Loo kunstitöö oma „sisemisest
muusast“, mis oleks siis vastand „sisemisele kriitikule“.
Kasuta vahendeid, materjale, mis kodus olemas. Eriti toetavad seda harjutust nö vedelad materjalid - guašid, akrüülid, akvarellid. Lisaks siis paber ja maalimisvahendid, milleks lisaks pintslitele võivad olla ka spaatlid, svammid, papitükid, pulgad jne. Vaata, millised värvid ja milline liigutus värviga mängimiseks Sind täna inspireerivad. Mida Su käed teha tahavad, lihtsalt järgne sellele. Kõike saab muuta ja täiendada. Kui tundub, et tahaksid kasutada segatehnikat (nt lisada kollaažimaterjale, lisada midagi markerite või õlipastellidega), siis tee seda. Kõik on õige.
Sisemine muusa on osa sinust, kes armastab ja tahab luua. Luba sel kuju võtta ja siis pea temaga dialoogi. Lase oma sisemisel muusal sulle rääkida, kuidas sa oled loov. Pane see kirja. Lase tal lihtsalt rääkida, võid küsida küsimusi, arutleda.
See harjutus toetab Sinu loovust. Selle avaldumist, arenemist.
Loovus ja loovad tegevused toetavad inimese psühholoogilist kasvu. Loovus toetab vastupanuvõime ja paindlikkuse kasvamist. Võimaldab asju neutraalselt või positiivselt näha, lahendusi leida jne.
Loovus aitab inimestel mõelda asjadest uutmoodi.
Loovad tegevused aitavad tõsta tuju, elukvaliteeti, panevad proovile ja esitavad väljakutseid, sest seda tehes peab mingeid asju uutmoodi nö kokku panema.
Lisaülesanne: proovi oma tegevuses leida nn flow-punkt, keskendumisepunkt, kus inimene kogeb kõige enam õnnestumist, meisterlikkust, voolamist, voogamist. Loovus ja loovad tegevused aitab meil seda kogeda. See on sundimatu, tähelepanu haarav keskendunud tegutsemine, kus kaob ajataju. Võib kogeda nii füüsiliselt kui ka emotsionaalselt. Inimene on flow-hetkedel justkui parim versioon iseendast.
Küsimused
enesereflektsiooniks:
1.
Mis hetkedel oma elus
oled olnud spontaanne ilma konkreetse eesmärgita. On su nädalas
planeerimatut
aega, kus saad lihtsalt olla ja lasta ideedel tekkida/voolata?
2.
Millised kogemused sinu
päevas aitavad sul tunda flow´d?
Pane tähele seda pikka aega kestvat
positiivset emotsiooni, mis flow´st tekib.
3. On Sul iganädalane kohting kalendrisse märgitud, mil käid iseendaga kohtamas ;)?
Mõnusat nautimist!
Tänane inspiratsiooniallikas: Lisa Hinz "Beyond
Self-Care for Helping Professionals: The Expressive Therapies Continuum and the
Life Enrichment Model."
(2019).