Blogi

Pühapäevased kunstiharjutused sabale, vol 13

A-E-G.
Kõige kallim vara, eksole. 

Aeg-ajalt on hea üle vaadata, millele meie aeg kulub ja millele me tahaks seda kulutada. 
Vaja läheb: 2 paberit (vähemalt A4) ja endale sobivaid joonistusvahendeid. 
Joonista mõlemale paberile ring (max suurus) või lõika need ringid välja. 
Kujuta esimese ringi sisse oma ajakasutuse "Reaalsus" - kuhu, millele, kelllele, kuidas... Sinu aeg läheb? 

Teise ringi sisse kujuta oma ajakasutuse "Ideaal". Kuidas Sa soovid, et sinu aeg oleks jaotunud erinevate tegevuste, inimeste, kohtade... vahel?

Eneserefletsiooniks
  • Kui palju sellest, mida teisel pildil kujutasid, on praegu juba olemas? Võib-olla on abiks 1-10 skaala selle hindamisel, proovi. 
  • Mis on kõige olulisem muudatus, mida teisel pildil tegid? Kuidas saad seda oma ellu rohkem lubada?
  • Mis on järgmine samm, mida teed, et oma ideaalile lähemale jõuda?

Loe lisaks

Pühapäevased kunstiharjutused sabale, vol 12

Seekord jagan ühte harjutust, mis võib abiks olla enda sees toimuva kaardistamiseks. Mõistmiseks, kuhu tähelepanu, fookus, energia hetkel kõige rohkem läheb. Aitab sõlmi enda sees natuke lahtisemaks harutada või pulgad peas ritta seada. Et siis sealt ülevaatlikuma pilguga edasi minna.
Loe lisaks

Pühapäevased kunstiharjutused sabale, vol 11

Väike pühapäevane harjutus selleks korraks : "Esimene/viimane kord".

Kujuta ette, visualiseeri, et näed kedagi või midagi oma elus esimest või viimast korda. Kui see "pilt" on käes, tee sellest väike kunstitöö. Nt A5 formaadile olemasolevate vahenditega. 

Pane see kogemus kunstitöö taha kirja. 

Millise teadmise, arenguülesande või õppimiskoha sa endale sellest harjutusest kaasa ja kasutusele võtad?


Harjutuse inspiratsiooniallikas:  L. Hinz, (2019). Beyond Self-Care for Helping Professionals: The Expressive Therapies Continuum and the Life Enrichment Model. Loe lisaks

Pühapäevased kunstiharjutused sabale, vol 10

Ilm on alati üks teema, millest kõigil on midagi rääkida ja arvata. Seda on hea ka kunstiteraapia harjutuseks ära kasutada.

HARJUTUS.
Mõtle täna selle peale, et kui Sina oleksid ilm, siis milline ilm sa oleksid?
Kujuta ennast ilmana nt A4 suurusele paberile, kasutades endale sobivaid vahendeid (värvipliiatsid, vildikad, pastellid, värvid või kollaažimaterjal). 

Kui sa oled valmis, siis uuri endalt
Mis on selle pildi märksõna?
Mis on pildi fookuses?
Kas see on sulle omane?
Milline on ilmaprognoos?
Mis seda mõjutab?
Kas seda ilma on lihtne aktsepteerida?
Jne

Pea meeles, et ilm muutub pidevalt ja nii ka Sinu seisundid, emotsioonid...
Ja samamoodi, nagu ilma ei saa muuta, on hea õppida ka ennast aktsepteerima ja enda erinevatesse "ilmadesse" sõbralikult suhtuma ;). 

Põnevat ilmaennustamist!


Loe lisaks

Pühapäevased kunstiharjutused sabale, vol 9

Märkamise mäng.
Märkamise mäng on selline tore, vaimuteritav ja loovust ärgitav lihtne mäng. See läheb paljuski kokku minu varasemate blogipostitustega, kus ma kirjutasin meelte teemal. Märkamise mäng käib suuresti nägemismeele kaudu. Samas, kui see sind üleni haarab, siis koged, et sinna on rohkemgi kaasatud. 

Loe lisaks

Kunstiteraapia - miks see mulle meeldib?

Seekord panen oma õpingute, kogemuste (töökogemused ja omakogemus kunstiteraapiaga) ja lugemise põhjal kirja , kuidas ma kunstiteraapiat näen ja miks see mulle meeldib.  Lõpupoole saab lugeda ka ametlikumat ja teaduspõhist kirjeldust Ameerika Kunstiteraapiate Assotsiatsiooni sulest kunstiteraapiatest, et  enda mõtteid täiendada.

Minu jaoks on kunstiteraapia eelkõige väga praktiline viis endaga kontakti saada ja tegeleda. See on natuke nagu tervisesport - keha eest tuleb ju hoolt kanda. Vaimse tervise eest samamoodi. 
Vahel võrdlengi kunstivahendeid spordiinstrumentaariumiga. Näiteks savi võib olla nagu hantel - treenid enda jaoks täpselt parajas mahus ja parajate raskustega ja muskel (aju) muudkui kasvab. Saviga ei juhtu, muide, mitte midagi, savi kannatab kõik välja. Ka kõige raskemad tunded ja teemad. Pintsel võib olla kummilint või Sinu enda painduvus - valid aga oma lemmikvärvi ja venitad-painutad lõuendil endale vajalikus suunas. Kunsti võib teha ka lihtsalt toreduse pärast, ka see mõjub meelierutavalt, vaimuvirgutavalt, maandavalt ja inspireerivalt.

Loe lisaks

Pühapäevased kunstiharjutused sabale, vol 8

Ikka need MEELED!

Kevad on käes ja kõik (t)ärkab uuesti. Ennastki on hea äratada, eksju, eriti kui keskkond toetab. 

Sel korral pakun välja avastamise-mängu, see on nagu aardejaht :). Mängu mõte on uurida erinevaid asju taas läbi meelte. Avasta tärkavat kevadet läbi meelte. Võib-olla on see mõni, Sinu jaoks, juba rutiinne tegevus või rada, aga tee seda seekord natuke teistmoodi. 
Vaata ümbritsevat sellise pilguga, nagu näeksid/kuuleksid/maitseksid/puudutasid/kogeksid.... seda esimest korda elus. Keskendu sellele kogemusele vähemalt 30-ks sekundiks, et see meelde jääks ja su päeva värskust tooks. Vali nt igaks päevaks 1-2 asja, mida värske pilguga vaadata ja vahepeal miksi ja vaheta neid asju, et ei tekiks rutiini. 

Teinekord võib seda teha ka oma koduses või töises keskkonnas. Meil on enamasti mingid asjad, mida me enda ümber hoiame ja sätime, et need pakuksid meie meeltele midagi toetavat. Nt mõni pilt või maal seinal, just eriti lemmik lõhnaküünal või meeldiv toit, mis kindlasti turgutab. Vahel võib seda turvalist rutiini mängu mõttes natuke ümber korraldada: sättida tuba  ümber, vahetada lõhn välja, minna tööle teist teed pidi või koguda samme uues linnaosas või teisel metsarajal. 
Loe lisaks

Pühapäevased kunstiharjutused sabale, vol 7

MEELED ja kunstitöö.
Seekordne harjutus uurib läbi viie meele, mida meile läbi meelte kogeda meeldib ja naudingut, rahulolu pakub. Meeli on rohkem, sel korral on fookuses haistmis-, nägemis-, maitsmis-, kuulmis ja puutemeel.
Loe lisaks

Pühapäevased kunstiharjutused sabale, vol 6

"Tere, ilusat hommikut!", Sinu sisemine muusa tahab Sinuga täna rääkida.

Loo kunstitöö oma „sisemisest muusast“, mis oleks siis vastand „sisemisele kriitikule“. 
Kasuta vahendeid, materjale, mis kodus olemas. Eriti toetavad seda harjutust nö vedelad materjalid - guašid, akrüülid, akvarellid. Lisaks siis paber ja maalimisvahendid, milleks lisaks pintslitele võivad olla ka spaatlid, svammid, papitükid, pulgad jne. Vaata, millised värvid ja milline liigutus värviga mängimiseks Sind täna inspireerivad. Mida Su käed teha tahavad, lihtsalt järgne sellele. Kõike saab muuta ja täiendada. Kui tundub, et tahaksid kasutada segatehnikat (nt lisada kollaažimaterjale, lisada midagi markerite või õlipastellidega), siis tee seda. Kõik on õige. 

Sisemine muusa on osa sinust, kes armastab ja tahab luua. Luba sel kuju võtta ja siis pea temaga dialoogi. Lase oma sisemisel muusal sulle rääkida, kuidas sa oled loov. Pane see kirja. Lase tal lihtsalt rääkida, võid küsida küsimusi, arutleda. 

See harjutus toetab Sinu loovust. Selle avaldumist, arenemist.

Loovus ja loovad tegevused toetavad inimese psühholoogilist kasvu. Loovus toetab vastupanuvõime ja paindlikkuse kasvamist. Võimaldab asju neutraalselt või positiivselt näha, lahendusi leida jne.
Loovus aitab inimestel mõelda asjadest uutmoodi.
 
Loovad tegevused aitavad tõsta tuju, elukvaliteeti, panevad proovile ja esitavad väljakutseid, sest seda tehes peab mingeid asju uutmoodi nö kokku panema. 

Lisaülesanne: proovi oma tegevuses leida nn flow-punkt, keskendumisepunkt, kus inimene kogeb kõige enam õnnestumist, meisterlikkust, voolamist, voogamist. Loovus ja loovad tegevused aitab meil seda kogeda. See on sundimatu, tähelepanu haarav keskendunud tegutsemine, kus kaob ajataju. Võib kogeda nii füüsiliselt kui ka emotsionaalselt. Inimene on flow-hetkedel justkui parim versioon iseendast. 

Küsimused enesereflektsiooniks:

1.       Mis hetkedel oma elus oled olnud spontaanne ilma konkreetse eesmärgita. On su nädalas
  planeerimatut aega, kus saad lihtsalt olla ja lasta ideedel tekkida/voolata?
2.       Millised kogemused sinu päevas aitavad sul tunda flow´d?
  Pane tähele seda pikka aega kestvat positiivset emotsiooni, mis flow´st tekib.
3.      On Sul iganädalane kohting kalendrisse märgitud, mil käid iseendaga kohtamas ;)?

Mõnusat nautimist!


Tänane inspiratsiooniallikas: Lisa Hinz "
Beyond Self-Care for Helping Professionals: The Expressive Therapies Continuum and the Life Enrichment Model." (2019).Loe lisaks

Pühapäevased kunstiharjutused sabale, vol 4

Hei! Mis värv Sa täna oled :)?
Teen ettepaneku täna värvidega mängida!
See ärgitab loovust, toob vaheldust ja paneb energia mõnusalt käima. Värvidele tähendusi annad ainult Sina ise ehk et Sina sead mängureeglid. Tore mängu ju!

Kasuta kas värvilisi pabereid, ajakirjast väljalõigatud värvilisi paberitükke, -ribasid, kangaid/riideid või esemeid, mis Sul käepärast on. Uuri värve ja säti neid enda jaoks pildiks kokku. Millised värvid Sind täna kõnetavad?
Mida üks või teine värv Sinu jaoks tähistab?

Mis värvi Sa tahaksid olla?
Millist värvi/milliseid värve tahaksid oma ellu rohkem? Palju neist täna juba olemas on ja kuidas saaksid neid värve oma ellu rohkem?
Ise küsid, ise vastad.


Lõpuks võid panna kirja, mida värvimängu käigus kogesid, mõtlesid, tundsid....
Kirjuta nt 5-10  minutit jutti. Seejärel jooni alla olulisemad, silmatorkavamad sõnad ja moodusta neist lause (võid sõnu vajadusel käänata-pöörata või lisada ase- ja sidesõnu). Sellest saad oma mängule ja kirjutatule pealkirja või lause, mida tänasesse päeva kaasa võtta. 

Loe lisaks

Pühapäevased kunstiharjutused sabale, vol 3

Et täna on sõbrapäev, siis teen ettepaneku üheks sõbralikuks harjutuseks :)!
KIRJUTA KIRI!


Vaja läheb: paberit ja kirjutusvahendit, ümbrikku, postiga saates ka kirjamarki.


Kellele:
  • mõnele oma lähedasele toreduse pärast ja argipäeva vürtsitamiseks – uuri, kuidas kirjasaajal päriselt läheb ja kirjuta kuidas Sinul päriselt läheb.
    Millest mõtled, millest unistad ja jaga oma kogemusi ning hetki. Pane posti!
või
  • iseendale.
Kirjuta oma tänaste teadmiste ja arusaamade põhjal kiri iseendale tulevikus.
Mida oluliseks pead, mõned nipid-tarkuseterad, mõtted stiilis: 1/5/10 aasta pärast tahaksin ma…., pane kirja, mille eest täna tänulik oled, unistused – salasoovid…
Pane kiri ümbrikusse, sule, kirjuta peale kuupäev, millal võib avada ja siis unusta see mõnda “kindlasse kohta” ära.

Veel paar mõtet, kuidas seda koos kunstitegemisega teha
Nt võid teha kaardi. Näidisel on võetud üks hiigelsuur piparkoogivorm ja seda hakatud rullikeeratud paberiribadega liimi abil täitma.

Selle tegemiseks on Sul vaja:
kaardimaterjali, erinevaid värvilisi paberiribasid, joonlauda, kääre, liimi. Kui tahaksid eriti peenelt ja täpselt teha, siis võid guugeldada sellist tehnikat nagu "quilling" ja saad palju erinevaid juhtnööre ägedate asjade meisterdamiseks. 

Ja kõige lõpetuseks: sa saad ka kallistust kirjaga kaasa saata. Selleks peab küll olema hiigelsuur ümbrik ja postkast ka, aga kõik on siiski võimalik. See idee on pärit netiavarustest ning Sa leiad selle siit: https://www.theleangreenbean.com/mail-a-hug/.
Ja päris, päris lõpetuseks.
Siin on lihtsalt tore saade kuulamiseks ja ka üks mõte inspiratsiooniks, kuidas Anne Reemann kevadise karantiini ajal oma emaga kirju vahetas:

https://vikerraadio.err.ee/.../kabi-ei-kuku-anne-reemann...

Head mõnusklemist sõpradega koos ja sõpradele mõeldes. 


Loe lisaks

Pühapäevased kunstiharjutused sabale, vol 2

KRITSELDAMINE. Esmapilgul lihtne või tühine tunduv tegevus võib osutuda vägagi sisukaks ja kõnekaks. 
Proovi ise järele! Sul on vaja paberit ja joonistusvahendeid (harilik pliiats + värvipliiatsid, markerid, õlipastellid vms).
Loe lisaks

Lugemist ja kuulamist kunstiteraapiatest

Minu kursusekaaslane Grete, TLU kunstiteraapiate õpingute ajast, jagas oma mõtteid kunstiteraapiatest.
Loe ise: https://vikerraadio.err.ee/1120785/huvitaja-kunstiteraapia-ja-kultuurisoovitused?fbclid=IwAR188bua1_uJy0GSSVfctRoy6s7hSaemsyKHyOEyiSCAoYRDHtoatv8tGlU

Või kuula järele: https://vikerraadio.err.ee/1120785/huvitaja-kunstiteraapia-ja-kultuurisoovitused?fbclid=IwAR188bua1_uJy0GSSVfctRoy6s7hSaemsyKHyOEyiSCAoYRDHtoatv8tGlU0
Loe lisaks